| Object Number | EU1884A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Levallois V |
| Provenience | France |
| Period | Upper Levallois V |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint hand axe - Heart shaped. Made from large flake, the striking patform and bulb of which are still visible. White patination on one face which also shows signs of wear; where mottled patination on opposite face with blusih tinge. Fisssure by frost. Broken at point. |
| Length | 11.8 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | m. anc. 3 - Collector Number | Anthro 39 - Cast Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


