Flake
EU1881A
From: France | Somme | Montieres
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1881A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Levallois IV |
| Provenience | France | Somme | Montieres |
| Locus | Carriere Boutmy |
| Period | Middle Levallois IV |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Slightly curved triangular point. Unprepared striking platform. Brownish grey unpatinated flint. White incrustation adhering. Elongated |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | m.f.ch 16 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


