| Object Number | EU1880D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Levallois VI | Upper Levallois VII |
| Provenience | France |
| Period | Upper Levallois VI | Upper Levallois VII |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint nucleus - Irregular in shape but showing where triangular flake has been removed. Light greyish blue patination |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | moust 16 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


