Nucleus (Lithic)
Tortoise Core
EU1880A
From: France
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1880A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Levallois V |
| Provenience | France |
| Period | Upper Levallois V |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flilnt nucleus - Typical Levallois "tortoise core." Bluish white patination. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 10.4 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | moust 17 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


