Hand Axe
EU1874A
From: France | Somme | Saint-Acheul (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1874A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Acheulian VI | Upper Acheulian VII |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul (uncertain) |
| Period | Upper Acheulian VI | Upper Acheulian VII |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint hand axe - Oval, one face very flat. Shiny cream-coloured patination. Fractured by frost. Rounded base formed of cortex. Red clay and incrustations adhering |
| Length | 10.9 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. sup. 38 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


