Hand Axe
EU1873A
From: France | Somme | Saint-Acheul
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1873A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian IV |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul |
| Locus | Carriere Tellier |
| Period | Acheulian IV |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint hand axe - Oval; oblique adge at point. Dull white patination. Reddish sands ahering |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. 8 - Field Number | CT.1913 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


