Nucleus (Lithic)
EU1871C
From: France | Somme | Saint-Acheul (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1871C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian IV (uncertain) |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul (uncertain) |
| Locus | Atelier de Comment | middle Terrace |
| Period | Acheulian IV (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint nucleus - Dull white patination, reddish sands adhering |
| Height | 75 cm |
| Length | 92 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. 186 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


