Flake
EU1867E
From: France | Somme | Saint-Acheul (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1867E |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian IV (uncertain) |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul (uncertain) |
| Locus | Atelier de Commont | Middle Terrace |
| Period | Acheulian IV (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Thick; irregular in shape. Retouched along rounded edge. Dull white patination |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. 166 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


