Side Scraper
EU1866A
From: France | Somme | Saint-Acheul (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1866A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian IV (uncertain) |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul (uncertain) |
| Period | Acheulian IV (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint side scraper - Dull white patination with bluish tinge. Triangular in shape. Fine retouch along one side. Cortex remaining on part of upper face. Poorly detached flake. No striking platform or bulb |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. 157 - Field No SF | ( 10 ) - Other Number | Anthro 7 - Cast Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


