Flake
EU1865K
From: France | Somme | Saint-Acheul (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1865K |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian IV (uncertain) |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul (uncertain) |
| Period | Acheulian IV (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Rectangular. Blade-like edges. Dull white patination with slight bluish tinge |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. 147 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


