Tool
EU1864
From: France | Somme | Abbeville (uncertain) | Saint-Acheul (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1864 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Provenience | France | Somme | Abbeville (uncertain) | Saint-Acheul (uncertain) |
| Period | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | No Original Card Revised: Flint tool - Thick. Triangular in section. Retouched along sides of upper face which has blue and white tinge. Lower face fractured by frost. France, Abbeville or St. Acheul. Acheulian II or III? |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


