| Object Number | EU1851A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Flint flake. Irregular in shape. Four-sided. Sharp edges. Steep side of upper face shows where flake has been removed. Yellow shiny patination. |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. anc. 90 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


