| Object Number | EU1845A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois II (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Levallois II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint end scraper - On end of thick blade with triangular section. Whitish-grey dull patination. Very slightly rolled. Very small plain striking platform. Prominent bulb. Trace of reddish clay-like deposit. Bluish patination at end. |
| Length | 11.2 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. anc. ++43 - Field No SF | 14 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


