| Object Number | EU1839A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Acheulian II (uncertain) | Acheulian III (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Iregular in shape. Broad edge at end forms point with adjoining edge. Dull grey-white patination. Small striking platform and accidented bulb |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 6.1 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. anc. 17 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


