| Object Number | EU1837A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Acheulian IV (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Acheulian IV (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Triangular point with blade-like edge. Cream coloured patination. Triangular in section |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. anc. ++31 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


