| Object Number | EU1835A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois IV (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Levallois IV (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Elongated. Brown-yellow shiny patination slightly tinged a blue-white. Prepared striking platform. Small bulb composed of flake scar. Cortex remaining along one edge and small portion of upper face; opposite edge sharp. Shows utilization |
| Length | 10 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ach. anc. 49 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


