| Object Number | EU1822A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Thick, roughly quadrangular. Possibly of natural origina. Many coloured shiny patination; mostly yellow and gree-yellow, tinged with orange, blue and white. A few striations. Edges show soe retouch and utilization. Recent fracture on upper face at end. Reddish clay-like deposit adhering |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 12 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


