| Object Number | EU1816 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | No Original Card Revised: Flint flake - Thick, triangular in section. Rounded at one end; opposite end has large surface, with accidented bulb at corner. Yellow-green shiny patination. Each side of upper face shows where flake has been removed. Edges show utiliztion. Reddish clay-like deposit adhering. North France. Clactonian II? |
| Height | 3.4 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 57 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


