| Object Number | EU1815 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | No Original Card Revised: Flint flake - Thick, roughly oval, pointed flake. Portions of cortex remaining on upper face. Unpatinated. Lustered. Becomes very thin at point with blade-like edges showing utilization. Very small striking platform and flat bulb with concentric lines. Reddish clay-like deposit adhering. North France. Clactonian II? |
| Height | 2.7 cm |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 53 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


