| Object Number | EU1813 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) | Lower Acheulian (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Clactonian II (uncertain) | Lower Acheulian (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | No Original Card Revised: Flint flake - Thick, 4-sided flake, with convergent edges forming point. Triangular in section. Very slightly patinated a light green; lustered. Small striking platform and bulb. Red clay-like deposit impregnated in flint. Edges show utilization. North France. Clactonian II or Lower Acheulian. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 9.1 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


