| Object Number | EU1811K |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Roughly heart-shaped. Cortex remaining on largge part of upper face. Very slightly patinated a light blue. Lusterred. No striking platform. Bulb composed of large flake scar. Blade-like edges showing utilization. Reddish clay-like depoist adhering. |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 19 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


