| Object Number | EU1811J |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Thick oval flake. slightly patinated a light blue. Lustered. One edge is sharp; opposite edge very thick and composed of cortex. Conical and much accidented bulb. Edges show utilization. Reddish clay-like deposit adhering. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 18 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


