| Object Number | EU1811A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | France | Abbeville |
| Locus | Carrier Carpentier | 40 metre Terrace |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Thick, triangular flake. Yellow-orange shiny patination. Sharp edge showing utilization with retouch along adjoining upper face. Very small striking platform and bulb. Note: Original locality given as "north France" but above locality written on implement. Probably from level of small flakes discovered by Ciommont on the Marne of Abbeville. |
| Length | 8.1 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 60 1.(37?) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


