| Object Number | EU1809A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | France | Abbeville |
| Locus | Carrier Carpentier | 40 metre Terrace |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Triangular point. Cortex remaining on half of upper face. Orange-yellow shiny patination, which becomes a light green-yellow, then orange toward cortex. Sharp edges showing utilizaiton. Small bulb |
| Length | 9.7 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 74 gr - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


