Flake
EU1808A
From: Northern France | Abbeville (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | EU1808A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | Northern France | Abbeville (uncertain) |
| Locus | Carriere Carpentier | 40 metre Terrace |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Thick triangular point. Yellow-orange shiny patination. Retouched along one side; opposite edge shows utilization from alternate faces. Oblique striking platform and double cone of percussion. A few spots of black deposit adhering. See note on EU 1811a card. |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 70 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


