| Object Number | EU1807A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Clactonian II (uncertain) |
| Provenience | France | Abbeville |
| Locus | Carrier Carpenterie | 40 metre terrace |
| Period | Clactonian II (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint flake - Roughly rectangular. Mostly a greenish-yellow and yellow patination, which becomes a light green-yellow and then orange towards cortex. Lustered. One sharp edge; opposite edge and upper face at end composed largely of cortex. Shows retouch and utilization. Triangular and slightly oblique striking platform. Small bulb showing scar and prominent cone. Note: Original locality given as "North France" but above locality written on implement. Probably from level of small flakes discovered by Commont on the Marne of Abbeville. |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 61 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


