| Object Number | EU1806A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Acheulian (uncertain) |
| Provenience | Northern France |
| Period | Middle Acheulian (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint hand axe - Large, thisk "limande." Light blue and white patination, covered with a reddith deposit which is impregnated in the flint, and some spots of a black deposit. Rounded edge forming base. |
| Length | 15.5 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Purchased from the Field Museum, 1914 |
| Other Number | ch. 80 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


