Axe
65-25-209
From: United Kingdom | Wales | Caernarvonshire
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-209 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | United Kingdom | Wales | Caernarvonshire |
| Locus | Penmaenmawr, North-Graig Lwyd |
| Period | Neolithic Period |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Fragmentary roughed out stone axe |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 10.7 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/61.2 - 7704 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


