Point
65-25-255
From: Europe | Switzerland (uncertain) | Italy (uncertain)
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-255 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Europe | Switzerland (uncertain) | Italy (uncertain) |
| Period | Bronze Age |
| Date Made | 2000-800 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bronze |
| Description | Projectile point, bronze. |
| Height | 4 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/12.10 - E 2232 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



