Sherd
65-25-236A
From: Yugoslavia | Serbia | Starcevo
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-236A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bohemian Neolithic | Danubian Culture |
| Provenience | Yugoslavia | Serbia | Starcevo |
| Period | Bohemian Neolithic | Danubian I | Danubian II |
| Date Made | 5500-4400 BCE |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Burnished |
| Description | Base sherd of burnished ware |
| Length | 14 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/34.105 - 4480 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



