Celt
65-25-215A
From: Yugoslavia | Serbia | Lipovac
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-215A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bohemian Neolithic II | Danubian Culture |
| Provenience | Yugoslavia | Serbia | Lipovac |
| Period | Bohemian Neolithic II | Danubian II |
| Date Made | 4900-4400 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Stone Celt |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/38.11 - 4214 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


