| Object Number | E2509A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Egypt | Oxyrhynchus |
| Period | Roman Period |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Iconography | Hand | Bracelet |
| Description | At the top, a hand (two fingers and thumb, broken); uraeus bracelet on the wrist. |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Received from the Egypt Exploration Fund; Grenfell and Hunt, 1897 |
| Other Number | ES2509 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




