Sherd
65-25-178A
From: Italy | Calabria | Corigliano
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-178A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Calabria | Corigliano |
| Locus | Favella Site |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Impressed |
| Description | Impressed ware body |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/62.29 - 7725 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


