Sherd
65-25-176
From: Italy | Calabria | Corigliano
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-176 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | Italy | Calabria | Corigliano |
| Locus | Favella Site |
| Period | Neolithic Period |
| Section | European |
| Materials | Ceramic |
| Description | Impressed ware base fragment |
| Length | 4 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Outside Diameter | 9.3 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/62.29 - 7721 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


