| Object Number | 65-25-175 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age |
| Provenience | Italy | Latium | Ardea |
| Period | Bronze Age |
| Section | European |
| Materials | Bronze |
| Description | With shaft hole |
| Height | 14 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/57.35 - 6943 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



