Flake
65-25-128
From: United Kingdom | England | Westmorland
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-128 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | United Kingdom | England | Westmorland |
| Locus | Langdale, Pike O'Stickle Green |
| Period | Neolithic Period |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | stone flake |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 6.8 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/61.2 - 7708 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


