Axe
65-25-127
From: United Kingdom | England | Westmorland
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-127 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | United Kingdom | England | Westmorland |
| Locus | Langdale, Pike O'Stickle Green |
| Period | Neolithic Period |
| Section | European |
| Materials | Greenstone (uncertain) |
| Description | Fragmentary roughed cut |
| Height | 4 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/61.2 - 7707 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


