| Object Number | E2045 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Thebes (Egypt) |
| Locus | Ramesseum |
| Period | Third Intermediate Period | Twenty-Second Dynasty |
| Date Made | 945 - 712 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood | Pigment |
| Technique | Painted |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Brightly painted wooded stela showing the woman Isetweret adoring the god Re-Horakhty. She wears a long sheer dress and stands on the right. A table of offerings is before her. The god is seated on a throne and faces right. |
| Height | 28.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1896 |
| Other Number | ES 2045 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




