Grinding Stone
65-25-119
From: Scandinavia | Denmark | Jutland
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-119 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Scandinavia | Denmark | Jutland |
| Locus | West coast of Jutland |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | grinding stone |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Outside Diameter | 0.7 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/68.23 - 3906 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


