| Object Number | P1001A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Mancala game board. Boat shaped board made from wood with 10 pairs of depressions and one larger depression at each end. Carvings between the depressions. |
| Height | 10 cm |
| Length | 105.5 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 or Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



