Pendant
29-221-181
From: Persia (uncertain)
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-221-181 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Persian (uncertain) |
| Provenience | Persia (uncertain) |
| Date Made | 18th Century - 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Gold |
| Description | Ring with medallion in center. |
| Height | 3 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Thickness | 0.1 cm |
| Outside Diameter | 2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 181 - Sommerville Number | 1702 - Sommerville Amulet/Talisman Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.