Powder Charger
NA3881B
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) | Delaware (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3881B |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Delaware Culture | Lenape |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) | Delaware (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Date Made | ca. 1820 |
| Section | American |
| Materials | Horn (animal part) | Antler |
| Technique | Carved |
| Iconography | Rattlesnake | Human Face | Hunting God |
| Description | Carved antler with rattlesnake tail, human face / Of horn, carved with face of Misinghali'kun, hunting god. |
| Length | 9.68 cm |
| Width | 1.91 cm |
| Depth | 1.27 cm |
| Other Number | CG91121-2344 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




