Coin
29-108-941
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-108-941 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Culture | Early Arabic |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Manufacture Location | Tiberias |
| Date Made | 650-750 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Depth | 0.1 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 607h - Field No SF | 77 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




