| Object Number | 2003-36-118 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Technique | Retouched |
| Description | Light retouch on one lateral edge and denticulation on the other; interior flake removed at distal end; "Au Bodillac Faux" in black ink on interior surface. |
| Length | 15 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | L-613-50A - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



