| Object Number | EU56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Russia |
| Culture Area | Russia |
| Section | American |
| Materials | Cloth |
| Description | Narrow strip of coarse white material with design like EU55 in red. Russia. |
| Length | 166 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Russian Expedition; Zelia Nuttall, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


