Arrowhead
2000-11-32
From: United States of America | Texas
Curatorial Section: American
| Object Number | 2000-11-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Laurel leaf shaped arrowhead. Number "50" written on one side. |
| Length | 8.2 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Lisa Gemmill, 2000 |
| Other Number | 50 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
