Lintel
E13567
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E13567 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Period | Twentieth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Iconography | Cartouche |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | With cartouches of Ramses VI, adored by the vizier Nfr-rnp.t whose name was erased on both sides but is still legible on the left. |
| Height | 51.44 cm |
| Width | 151.13 cm |
| Depth | 26.04 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1924 |
| Other Number | M4364 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




