Box Lid
AF514B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF514B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Wooden paint box, in which has been kept red camwood powder mixed with oil. Crescent shaped wooden box with lid; Lid is ornately decorated with geometric designs, towards the rear of the lid in center are two pairs of carved raised antelope horns; Rim is decorated with horizontal diamonds. |
| Height | 5.6 cm |
| Length | 31 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 602 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
