| Object Number | 64-8-16A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | God Of Happiness | Shou |
| Description | Seated figure in a yellow robe ornamented with Shou characters signifying long life. Left foot broken. Most likely Shou of the Sanxing, the three stars gods, but he holds a ruyi scepter instead of a peach. |
| Height | 23.5 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Samuel Rotan, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




