Body Sherd
Cup
MS4628.19
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4628.19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan IB | Middle Minoan II |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a carinated cup. Fine, light gray (2.5YR 7/2) clay, covered with black paint, with decoration in added white paint. Added whit: band and other designs, only partly preserved. The decoration is too fragmentary for identification. Bibliography: Silverman 1978 a: 35, no. 69, and pl. 2b, no. 18; Betancourt 1984: appendix, no. 44; Myer 1984; 62-63; Rapp and Gifford 1984. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 6 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
